Site Loader
Okuma süresi 3 dakika

Gerçekten tam da cevaplamak istediğim türden bir soru!

Bir Café’ye gidip masa örtüsü arayanla, bir fine dining restorana rezervasyonsuz gitmeye çalışanı aynı kefeye koyan ben, yemekler kadar yemeği sunan yerlerin de tanınması gerektiğini düşünüp biraz aklımdakileri dökmeye çalıştım.

Café: Sıcak yemekleri ya da sandviç çeşitlerini resmi olmadan ve kıyafet zorunluluğu aramadan sunan yerlerdir. Buralarda müzik bulmak mümkündür.

Bistro: Orta fiyatlı ve Akdeniz ve özellikle Fransız mutfağı yemek çok özellikli olmayan yani normal diyebileceğimiz yemeklerin hızla servis edilebildiği ve kıyafet zorunluluğu aranmadığı restoran türü diyebiliriz.

Etimolojik yani kelime anlamı olarak Bistro’nun Rus işgaliyle Fransızcaya girdiği ve  Rusçada ‘hızlı’ anlamında gelen ‘bystro’ (быстро) sözcüğünden türediği düşünülmektedir. Bu yüzden mekanda normal yemeklerin hızlı servisini bulmak dışında büyük beklentiniz olmamalıdır.

Brasserie: Bistro’nun çok daha kaliteli yemekleri, sabit menüsü, beyaz örtüleri olanı ve ayrıca kaliteli servis ile kimi zaman müzik sunanı desem işi bağlayabiliriz.

Gel gelelim özellikle İstanbul halkının gördüğü, bildiği, deneyimlediği Brasserie’ler ile gerçek Brasserie’ler tanımı arasında kocaman bir fark var. Çünkü Fransızca ‘bira üretilen yer’ anlamı taşıyan Brasserie’ler bizde Beymen Brasserie ya da Divan Brasserie gibi bira üretmekten çok, güzel yemekleri servis etmeye yönelen mekanlar olarak defşirilmişler. Gerçi dünyada da trend bu şekilde olduğundan bu deformasyonla ilgili Türklerin bir sorun gördüğünü de düşünmediğimi eklemem gerekiyor 🙂

Taverna (Yunanistan): Aslında Türkçe isimdaşı ile çok karıştırılsa da Yunanca’da Taverna küçük restoran anlamına gelmektedir, bizdeki lokanta gibi de düşünebilirsiniz. İçki bulabilmek mümkündür ve genelde Yunan yemekleri bulunabilir.

Osteria: İtalya’nın dışında çok da görebileceğinizi düşünmediğim, bizim ha gayret “Şenyuva Aile Gazinosu” diyebileceğim, basit ve sabit menülü, belki makarna ve ızgara et ya da balık haricinde menüsünde çok şey barındırmayacak, yemeklerle birlikte çoğunlukla şarap servis eden yerlerdir.

Trattoria: Osteria’dan daha derli toplu ama Ristorante’den daha az resmi olan yerlerdir. Değişken menüsü olması, fiyatlarının yüksek olmaması ama buna rağmen rahat ve lezzetli yemekler sunması, aileler tarafından genelde işletilmesi buraları günlük hayatın bir parçası yapar. Bizdeki lokanta kıvamında bir işletme diyebiliriz.

Restoran (Lokanta, Restaurant ya da Ristorante): Aslında dört tip restoranın varlığından bahsedebiliriz;

  1. Fast Food
  2. Fast Casual
  3. Casual Dining
  4. Fine Dining

Özellikle son ikisinden bahsedecek olursak; yukarıda saydığımız tüm türlerin üstünde, kalitesi oturmuş, servisi yüksek kaliteli olması beklenen, dekoru olan, masalarda beyaz örtüsü mutlaka aranan, ambiyansı olan ve müzik duyabileceğiniz, kıyafet zorunluluğu da arayabilecek işletmelerdir.

Bazı fine dining restoranlarda müzik ve dekorun yemeğin önüne geçmesi adına tercih edilmediği yani restoranda müziksiz ve çok basit, sade bir dekorda yemek yenebildiği de olabiliyor.

Kopenhag, Danimarka’da Aralık 2019’da ziyaret ettiğim Alchemist. Fotoğraf; Kendi Facebook hesaplarından

Bir kaç türden örnek vererek yazımı sizin için daha anlaşılır bir hale getirerek sonlandırmak istiyorum sevgili okurlarım (Güzin Abla mode on!)

Bistro – Shakespeare, Antalya
Brasserie – Divan Beyoğlu, İstanbul
Casual Restaurant – Karaköy Lokantası, İstanbul
Fine Dining Restaurant –  Neolokal, İstanbul

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın