Site Loader
Okuma süresi 2 dakika

Mevsim yaza döndü mü, aklımıza giren yemeklerin başında kızarmış kuru köfte ve çift kızarmış patates oluyor. İçi çok sulu, dışı da sertleşmiş bu köfte tarifim, iddia ediyorum ki önce yediklerinizin ne olduğunu sorgulatacak!

Hazırlık: 3 saat
Pişirme: 125 °C yağda 5 dk. ve ardından 150 °C yağda 10 sn.
Porsiyon: Toplam ağırlığı 1050 gr. olan tariften 50 gr. x 21 adet köfte hazırlayabilirsiniz.

Kuru köfte için malzemeler:
– 500 gr. dana döşten tek çekilmiş kıyma (400 gr dana kullanıp 100 gr kuzu ya da oğlak boşluk da ekleyebilir)
– 250 gr. ya da 2 orta boy ya da basit hesapla kıymanın yarısı kadar kuru beyaz soğan, rendelenmiş, yıkanmış ve suyu sıkılmış
– 3 büyük diş sarımsak, rendelenmiş
– 2/3 sb. ya da 75 gr. ekmek kırıntısı, 75 gr. rendelenen soğan suyunda bekletilmiş ve suyu sıkılmış (ben direkt panko kullandım)
– 110 gr ya da 2 orta boy yumurta
– 1 tk. kimyon
– 1 tk. kekik
– 1 tk. evde ne varsa baharatı (benimkinde bu sefer toz olarak eşit miktarlarda beyaz biber, füme paprika, yenibahar, karanfil, tuz vardı)
– 1/2 demet maydanoz, sapları da kesilmiş ve ince doğranmış
– 1,5 çk tuz

Kızarmış patates için malzemeler:
– 4 adet kızartmalık patates
– Yıkamak için bol su
– Yıkama suyuna 2 yk. tuz
– Servis öncesi 1 tk tuz

Gerekli ekipmanlar:
– Çeşitli boylarda kase
– Kesme tahtası
– Bıçak
– Rende
– Streç film
– Kullanmak için bol su
– Buzdolabı
– Temiz mutfak havlusu
– Kızartma tenceresi
– Kızartmak için riviera zeytinyağı
– Kevgir
– Kağıt havlu kaplı dinlendirme tabağı
– Servis tabağı

Hazırlıklar:
– Kıymaya tüm malzemeleri ekletip 5 dk. şiddetli bir şekilde yoğurun. Bu yoğurma malzemelerin birbirine geçmesine, homojen bir karışım olmasına yardımcı olacak. Aynı sosis gibi.
– Yoğurma işleminin sonunda kıyma öbeğinin içinde kalan havayı, öbeği karıştırdığınız kaseye vura vura alın. Duvara mala ile çimento atar gibi.
– Ardından kaseyi streç filmle örtün ve köftenin kıvam alması, tatların birbirine geçmesi için dolapta bence 12 saat, ama durum acilse en az 2 saat bekletin.
– Dolaptan çıkarttıktan sonra 50 gr.’lık toplar haline getirdiğiniz köfteleri orta parmağınız uzunluğunda rulolar haline getirip tekrar dolaba koyun ve 1 saat daha bekletin.
– Bu sırada patatesleri güzelce yıkayıp, kabuklarını soymadan ince ve uzun bir şekilde doğrayıp tuzlu suda 45 dk. bekletin.
– Yağı tencereye alıp 125 °C’ye kadar ısıtın.
– Patatesleri tuzlu sudan aldıktan sonra havlu ile kurulayın. Ardından yağda 6-7 dk boyunca, renkleri altın sarısı oluncaya kadar kızartın ve dinlendirme tabağına alın. Daha kızartmanıza gerek yok çünkü birazdan tekrar kızartacağız.
– Köfteleri dolaptan çıkartın ve kevgir yardımıyla kızartma tenceresine alın. 125 °C yağda 5 dk. kızartın, dinlendirme tabağına alın, yağı 150 °C’ye kadar ısıtın ve köfteleri tekrar 10 sn. kızartın.
– Köfteler kızarınca dinlendirme tabağın alıp içleri pişsin diye bir defa kızarttığınız patatesleri bu sefer dışları pişsin diye tekrar 10 sn. boyunca 150 °C’de kızartın. Yağlarının süzülmesi için dinlendirme tabağına alın ve bu sırada patatesleri tuzlayıp karıştırmayı unutmayın.
– Patatesleri ve köfteleri servis tabağına alın.

Notlar:
1. Bu köfte hazırlarken elinize biraz cıvık gibi gelebilir. Korkmayın. Kerameti orada. Düşük ısıda yağda pişirdikten sonra dinlendirip tekrar yüksek ısıda yağda kızartınca içi yumuşacık ve dışı kıtır oluyor.
2. Ekmek değil de ekmek kırıntısı kullandığınız için sulanmış ama parçalanamayan ekmek parçalarıyla da uğraşmayacaksınız.
3. Patatesleri yeteri kadar kurulamak hayati derecede önemli. Aksi durumlarda kızgın yağa su değdiği an sıçrayıp gözünüze bile gelebilir.
4. Patatesleri iki defa kızartmamızın sebebi de 1,2 kilo gelen 4 tane patatesi bir defada kızartma şansınızın olmayacağı 🙂 Önce pişirip sonra kızartmak sıcak sıcak yemenize yardımcı olacaktır. Ve dışı kıtır, içi yumuşak bir patates yiyebileceksiniz.

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın