Site Loader
Okuma süresi 2 dakika

Türkiye’nin en ünlü caddesinin en güzel yanlarından biri de, kafanızı kaldırıp, tüm kalabalıktan soyutlandıktan sonra kana kana tarihi binalarına bakabilmek olabilir herhalde.

Bir zamanlar adı “4. Sigorta Han” olarak da bilinen ve Türkiye İş Bankası’nın resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan binada, bir müze olarak yeniden açılmak üzere inşaat çalışmaları başlıyormuş! Ne güzel haber!

2019’da Ankara’da açtıkları İktisadi Kalkınma Müzesi’ni de özel bir turla gezdiren çok sevdiğimiz dostumuz, İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, “Beyoğlu’nun kültürel kimliğinin kıymetli öğelerinden biri olan tarihi binamızın restorasyon projesi için izinlerimiz uzun bir sürenin ardından tamamlandı. Proje süreci her ne kadar meşakkatli görünse de böylesi mimari yapıların kent belleğinin korunmasında ve geleceğe aktarılmasında önemli bir yeri olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi binaların müze olarak değerlendirilmesi konusunda deneyimimiz var. İstanbul’da Eminönü’nde Yenicami Şubemizin tarihi binasında 2007 yılında açılan Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara Ulus’ta, tarihi Genel Müdürlük binamızda geçen yıl hizmete başlayan İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin ardından 3. müzemizin hazırlık çalışmalarında büyük bir adım atmış olmanın heyecanı içerisindeyiz. Resim müzesi olarak hizmet verecek olan binada İş Bankası’nın 1940’lı yıllardan bu yana oluşturduğu sanat eserleri koleksiyonu sergilenecek. açıklamasıyla durumu müjdeledi!

Projenin mimari sürecini üstlenip, hayata geçirecek ofis ise ise daha önce pek çok müze dönüşümüne başarılı bir şekilde imza atmış olan Teğet Mimarlık’ın Ertuğ Uçar yönetimindeki ekibi.

Beyoğlu’nun yeni resim müzesi, çok amaçlı galerileri, atölyeleri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitabevi, kafe ve restoranıyla hem sanatseverler hem de İstanbul sevdalıları için özel bir nokta olacak gibi gözüküyor!

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın