Site Loader
Okuma süresi 2 dakika

Bunun klasik bir içli köfte tarifi olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Herkesin evinde her zaman içli köftelik bulgur, yani sefer kitel, olmayabiliyor. Ayrıca en sevdiğim hali olan kızartma içli köfteden de bir seferde 4-5 tane yemek ağır geliyor 🙂 itiraf.com!

Bu sebepten size kısırlık bulgurla, haşlayarak ve iç harcında da biraz oyun yaparak nasıl içli köfte yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Ayrıca tarifin sonunda vejetaryen alternatifi de mevcut!

İç Harç İçin Malzemeler
– 750 gr. kuru soğan, yemeklik doğranmış
– 3 yk. sızma zeytinyağı
– 1 yk. biber salçası
– 500 gr. dana döşten, tek çekilmiş kıyma
– 1 tk. tuz
– 1 tk. karabiber, yeni çekilmiş
– 1 tane karanfil, toz
– 1 tk. füme toz biber
– 1 tk. kimyon, yeni çekilmiş
– 1 limonun suyu ve kabuğunun rendesi

Dış Harç İçin Malzemeler
– 300 gr. çiğ köftelik ya da kısırlık (simit) bulgur
– 400 gr. kaynar su
– 2 yumurta
– 1 tk. tuz
– 1 tk. pul biber
– Haşlamak için su
– Haşlamak için yarım limon

Gerekli Ekipmanlar
– Kesme tahtası
– Bıçak
– Tava
– Tavayı karıştırmak için kaşık
– Karıştırma kabı (tercihen cam ya da metal)
– Streç film
– Tencere
– Kevgir
– İçi su dolu küçük bir kase
– Köfteleri dinlendirmek için tabak
– Servis tabağı

Hazırlanışı
– Önce, soğumasını beklemeniz gerektiği için iç harcı hazırlamaya başlayın.
– Ocağın altını orta-üst seviyeye getirip tavaya önce zeytinyağını ardından soğanları koyup, soğanın karamelize olmasını sağlayacak kadar, yaklaşık 30 dk., soteleyin.
– Bu işlemin sonunda kıymayı ve biber salçasını ekleyin ve 10 dk., ara ara karıştırarak karışımı sotelemeye devam edin.
– Tuzu ve tüm baharatları ekleyip 5 dk. daha soteleyin. Ocağı kapatıp, karışımı soğumaya bırakın. Soğuduğunda da limon suyunu ve limon kabuklarını ekleyin.
– İç harç hazır olunca dış harcı da yapmaya başlayabilirsiniz.
– Karıştırma kabına bulguru alın, üzerine kaynar suyu döküp kabı streç filmle sarın. Bu haliyle 30 dk. kadar bekleyin.
– Süre sonunda bir hayli yumuşamış olan bulgur tanelerinin hala soğumamış olma ihtimaline karşılık elinizle kabın içinde bulguru kara kara birkaç dk boyunca havalandırın.
– Bulgurlar soğuduğunda yumurtaları, tuzu ve pul biberi ekleyin. 10 dk. boyunca ya da macunsu bir kıvam alana kadar yoğurun.
– Dış harç istenen kıvama geldiğinde tercih edeceğiniz büyüklükte toplar halinde harcı porsiyonlayın. Ben büyük boy bir yeşil erik kadar yapıyorum.
– Porsiyonladığınız toplarını, içi su dolu küçük kapa elinizi ve parmaklarınızı daldırmak yardımıyla bastırarak düz bir daire haline getirin. Benim çemberim 0,4 mm kalınlığında ve 6 cm çapında oldu.
– Çember yaptığınız dış harcın içine bir tepeleme tatlı kaşığı iç harç koyun ve kenarlarını birleştirip karnı dolu yarım aylar yapın. Bu zor geliyorsa içi dolu yuvarlak toplar da yapabilirsiniz. İşi biten köftelerinizi kenara ayırın.
– Dış harçta çatlamalar görüyorsanız korkmayın. Elinizi biraz ıslatıp çatlakları parmağınızla ovaladığınız zaman macunlaşmış hamur çatlakların kapanmasına yardımcı olacaktır.
– Köftelere şekil verme işi bitince tencereye su koyup kaynatın. Kaynayan suya yarım limonu sıkmadan bırakın.
– Köfteleri kaynayan suya koyun. Bu anda muhtemelen dibe batacaklardır. Pişme işlemi 5-7 dk. arası sürüyor. Piştiklerini suyun yüzeyine çıkmalarından anlayacaksınız. Suyun yüzeyine çıkan köfteleri kevgir yardımıyla tencereden alıp dinlendirmek için bir tabağa alın.
– 5 dk. dinlenmiş köfteleri artık servis tabağına alabilirsiniz.

Alternatif Öneri:
– Tarifi vejetaryen hale döndürmek de çok mümkün. Kıyma harç yerine iç ceviz, mantar, pırasa ve havuç ile, yine aynı malzemeleri kullanarak bir harç yapabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: NilayOrnek.com

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın