Site Loader
Okuma süresi < 1 dakika

İddia ediyorum ve bunda da gayet ciddiyim. Hayatınızda böyle güzel bir patates kızartması yemediniz! Tarifi biraz el yoruyor gibi gözükse de korkmayın! Beşinci günün şafağında Gandalf’ı gören Aragorn’un gözünün açıldığı gibi bu patatesi yediğiniz de sizin de gözünüz açılacak!

Hazırlık: 4 saat
Pişirme: 1 dk.

Malzemeler
– Kızarmalık patates
– Ayçiçek yağı
– Su
– Tuz

Gerekli Ekipman
– Tencere
– Kevgir
– Kase
– Kağıt havlu

Hazırlık
– Başlamadan tüyo! Manavda kızartmalık patates yoksa, suyunu ve nemini kaybetmiş, hafif yumuşamış patatesleri de seçebilirsiniz.
– Patatesleri 1 cm kalınlığında ve patatesin kendi boyu uzunluğunda kesin, tuzlu suda bekletin, tuzun etkisi su kaybına yardımcı olması olacak.
– Birkaç defa suyu süzün, berrak bir su elde ettiğinizde patatesleri haşlayın. 20 dk. haşladıktan sonra patatesler kırılıp, dağılmayacak son kıvamlarındayken sudan alın.
– Hızlıca soğutmak ve kuru havada nemini almak için buzdolabınıza koyun. 20 dk. bekleyin.
– Buzdolabından çıkarttığınız patatesleri 130c derecede altın sarısı olana kadar kızartın ve sonrasında yağdan alıp soğutun! Bu yöntemle içi haşlanırken pişen patatesleri az kızgın yağ ile tanıştırmış ve ufak bir çıtırtı vermiş olacağız.
– Patatesler soğuduğunda yağı 190c dereceye getirin ve son kızartmayı yapın. Bu da dışındaki efsane kıtır tabakayı oluşturacak.
– Koyu altın – kahverengi renge gelen patatesleri yağdan alın, havlu kağıt olan bir kapta 1 dk. kadar dinlendirin, bir mayonez tenceresi ya da derin bir kapta tuzla karıştırın ve servis edin!

İngiliz şef, moleküler gastronomi üstadı Heston Blumenthal’in de uyguladığı bu tarifi beğeneceğinizi umuyorum. Afiyet olsun!

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın