Site Loader
Okuma süresi 2 dakika

Koronavirüs sebebiyle kapılarını kapatmak zorunda kalan pek çok restoran gibi Kopenhag’ın göz bebeği ve yeme-içme meraklılarının “gitmem şart” listelerinde yer alan Noma da normalde dönüş planları yapmaya başladı.

21 Mayıs 2020’de kapılarını sadece bahçe bölümü için açacağını duyuran restoranın şefi Rene Redzepi, bu sefer insanların ondan görmeye alıştığı $400’lık fine dining mönüleriyle değil, Noma ekibinin sevdikleri şaraplarla birlikte servis edecekleri $18’lık iki ayrı burgeriyle –biri peynirli burger biri sebze burger– misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Burgerlerin içinde dana pançetadan ve böbrek üstü yağından köfte, çedar peyniri, kırmızı soğan dilimleri ve Noma’nın fermentasyon bölümünden ev yapımı mayonez, salatalık turşusu ve umami eklentisi olarak dana eti garum olacağı, ekmeklerini Kopenhag’ın ünlü burgercisi Gasoline’nden (patatesli ekmek tabii ki :)) tedarik edecekleri ve köftelerinin gazlı ızgaralarda pişirileceği gibi basit detayları Rene ile konuşup teyit ettim. Sebzeli olan da kinoalı ve tempehli bu arada.

Fotoğraflar Ditte Isager’e aittir ve Rene Redzepi ile Noma‘nın sosyal medya hesaplarından alınmıştır.

Bahçede servis edecekleri burger ve şaraplı açılış süresince rezervasyonla çalışmayacağını söyleyen Redzepi, bunun asıl Noma’yı açmak için ilk faz olduğunu belirtti. Bununla birlikteki ikinci faz yani eskiye dönüş için de henüz bir tarih veremiyorlar. Ekim, belki Kasım için planları olduğunu biliyorum.

Bu arada yemek ve seyahat arkadaşım David “The Hungry Touist” Califa ile Aralık 2019’da Noma’da yemek yedikten sonraki gün Rene bize 6 saat boyunca Noma’yı gezdirmişti. Sonra da personel mutfağında ekiple birlikte yemek yemiştik 🙂 Benim David’in yanındaki de David Zilber. Noma’nın fermentasyon mutfağının başı. Bize neler neler tattırdı o laboratuar misali mutfaktan anlatamam! Tavuk kanat garumun tadını hala unutamıyorum!

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın