Site Loader
Okuma süresi < 1 dakika

Geçtiğimiz yıllarda çıktığım bir yolculukta , Ezine’deki peynir üreticilerini ziyaret etmiştim. Bu sırada Instagram’da yaptığım ankette görmüştüm ki, Hastalıktan Ari İşletme (HAİ) sınıfındaki işletmelerden gelen sütlerin kullanıldığını yazdığımda, pek çok takipçim HAİ’nin ne olduğunu bilmediğini benimle paylaştı. Ben de Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği‘nin ASUDER’in sayfasından aldığım tanımları sizlerle paylaşmak istedim.

Hastalıktan ari işletme nedir?

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.

Onaylı Hayvancılık İşletmesi nedir?

Hastalıktan ari işletmelerinin işletmeye ait her türlü kayıt tutmaları, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulamaları ve bununla ilgili kayıtları tutmaları, çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarının limitlerin altında olmaları durumunda işletmeye onaylı hayvancılık işletmesi denilmektedir.

Hastalıktan Ari İşletme ve Onaylı Çiftlik Sertifikaları nasıl alınır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2012/21 sayılı Hastalıktan Ari İşletmeler ve Onaylı Çiftlikler Genelgesine göre işletmeler hastalıktan ari işletme ve onaylı çiftlik sertifikalarını alabilmektedir.

Ülkemizde 2016 yılı sonunda 620 hayvancılık işletmesi hastalıktan ari işletme belgesi, 56 işletmeninde onaylı çiftlik belgesi bulunmakta olup hastalıktan ari işletmelerde 196.849, onaylı çiftliklerde ise 72.881 hayvan bulunmaktadır.

Hastalıktan Ari ve Onaylı Çiftlik Genelgesi için tıklayınız.

Hastalıktan Ari İşletmeler için Müracaat Formu için tıklayınız.

‘AB Standartlarında Süt Üreten Çiftliklerin Sertifikalandırılması’na dair prosedür için tıklayınız.

Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerde Kalıntı İzleme Genelgesi için tıklayınız.

KAYNAK: https://www.asuder.org.tr/

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın