Site Loader
Okuma süresi 2 dakika

Bu tarif ile bir seferde tam üç ayrı şeyin tarifini sizlerle paylaşmış olacağım; pita tarifi, Ortadoğu’nun meşhur Arayes kebabı tarifi ve dolayısıyla bu bizim burger tarifimiz olacak, ve son olarak telatür, tatator ya da tahin sos olarak geçen sos tarifi!

Hazırlık: 2 saat
Pişirme: 2 dk. pitalar, 9 dk. Arayes burgerler
Porsiyon: 100 gr.’lık 6 pita, ve 2 tam (4 yarım) pitaya Arayes için

Pita için malzemeler;
– 500 gr. ya da 2 sb. ekmeklik un
– 300 gr. ya da 1 + 1/5 sb. ılık su
– 10 gr. ya da 2 silme çk. aktif kuru maya (yerine 6 gr ya da 1 silme tk. instant maya da olur.)
– 25 gr. ya da 2 tk. şeker
– 10 gr. ya da 2 silme çk. tuz

Kebap için malzemeler;
– 500 gr, tek çekilmiş kuzu kıyma (yarısı kol, yarısı kaburga üstü)
– 250 gr. ya da bir büyük boy kuru soğan, rendelenmiş ve sudan geçirilip sıkılmış
– 4 diş sarımsak, rendelenmiş
– 1/3 bağ maydanoz, ince doğranmış
– 1 tk. kimyon
– 1 tk. evde ne varsa baharatı (benimkinde bu sefer toz olarak eşit miktarlarda beyaz biber, füme paprika, yenibahar, karanfil, tuz vardı)
– 1 tepeleme çk. toz tarçın
– 1 tk. tuz

Tahin sos için malzemeler;
– 210 gr. tahin
– 35 gr. ya da 1,5 limonun suyu
– 70 gr. ya da yarım sb. su
– 1 tk tuz

Gerekli ekipmanlar;
– Çeşitli boylarda kaseler
– Hamur kesici
– Mutfak havlusu
– Çalışmak için un
– Merdane ya da oklava (yoksa düz bir şişe)
– Tava
– Kaşık
– Kebabı yağlamak için sızma zeytinyağı ve fırça
– Kesme tahtası
– Bıçak
– Maşa
– Servis tabağı

Hazırlıklar;
– Pita için suya şekeri ve mayayı koyup karıştırın ve mayanın canlanması için 10 dk. boyunca bekleyin. Instant maya kullanacak olanlar bu işlemi atlayabilirler.
– Una mayalı ve şekerli karşımı döküp 2 dk. karıştırın. Ardından tuzu ekleyip 3-5 dk. daha karıştırın.
– Hamuru unsuz tezgaha alıp, avucunuzun içiyle iterek 3-5 dk. daha yoğurun ve karıştırın. Sonunda yuvarlak bir şekil verip kaseye geri koyun, üzerini mutfak havlusu ile örtün ve iki katı olana kadar bekleyin.
– Hamur iki katı olunca unladığınız tezgaha alın, sekiz eşit parçaya bölün ve parçaları yuvarlak bezeler haline getirip kurumaması için bezeleri havluyla örtün. 15. dk dinlendirin.
– Süre sonunda unladığınız tezgahta bezelerin her birini 0,5 cm kalınlığında ve 15-16 cm çapında olacak şekilde açın. Açtığınız pita hamurlarını yine mutfak havlusu ile örtün. 15. dk dinlendirin.
– Yüksek ateşte ısıtılmış tavada 10 sn.’de bir öbür yüzünü çevireceğiniz şekilde pitaları pişirin. Pitalar balon oldukları zaman pişmişler demektir. Balon olmayıp, pitalar yanıyorsa tava yeteri kadar sıcak olmayabilir.
– Pişen pitaları mutfak havlusu kaplı sepete alın ve kurumamaları için havluyla örtün.
– Pitalar dinlenirken kebabı hazırlayın. Tüm malzemeyi aşırı yoğurmadan karıştırın ve 15 dk. dolapta dinlendirin.
– Kebap dolapta dinlenirken tahin sosu hazırlayın. Tüm malzemeyi yavaş yavaş karıştırın. Sonunda koyu bir boza kıvamı elde edene kadar, gerekirse su ya da gerekirse tahin ekleyerek karıştırın. Çoğu zaman her tahinin etkileşimi ve yoğunlaşma seviyesi farklı olabiliyor. Biraz el becerisi, biraz göz kararı, biraz da “tamam oldu bu ” diyeceğiniz içgüdü ile bu sosu hazırlayabilirsiniz.
– Dinlenmiş sekiz pitanın iki tanesini kesme tahtasına alıp ikiye bölün. Böylelikle toplam dört tane Arayes Kebap burgeriniz olacak. Dolaptan kebaplık kıymayı çıkartıp dört yarım ay halindeki pitaların içine kıymaları sıkı sıkıya yerleştirin. Videodaki gibi son bir bastırma işlemi yapmanız çok kritik bir detay.
– Pitaların her yerine fırça ile zeytinyağı sürdükten sonra az-orta pişmiş kebap için pitaların her tarafını üçer dk. orta-üst derecede açtığınız ocaktaki tavanın üzerinde pişirin. Daha pişkin kebaplar isterseniz sürelere birer dakika daha ekleyin.
– Pişen Arayes kebap burgerlerini tabağa alın ve üzerine tahin sos döküp servis edin.

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın