Site Loader
Okuma süresi < 1 dakika

Bugüne kadar size çoğunlukla ya şekerli sotelenmiş soğan yedirdiler ya da ızgara soğan. Gerçek karamelize soğanın nasıl güzel bir şey olduğunu şu tarifi yapınca anlayacaksınız.

Hazırlık: 10 dk.
Pişirme: 5 saat

Malzemeler
– 1/2 çb. zeytinyağı
– 1/2 tk tuz.
– 1 kg. soğan

Gerekli Ekipmanlar
– Kesme tahtası
– Bıçak
– Kapaklı geniş sos tenceresi

Hazırlık
– Soğanları piyazlık ama kalın olacak şekilde doğrayın. Her bir dilim yaklaşık 1 cm. kalınlığında olabilir.
– Altı kalın, derin bir tencereye zeytinyağını, doğradığınız soğanı ve tuzu ekleyin.
– En küçük ocağın en düşük ateşinde ve ağzı kapalı bir şekilde soğanı pişirmeye başlayın. Pişirme süresi 5 ya da 6 saat olacak.
– Her 30 dk.’da bir ya da tencerenizin altı inceyse her 15 dk.’da bir kapağı açıp, dibi tutmaması için karıştırın.
– 5 – 6 saat sonunda soğanlar videoda gördüğünüz soğanın rengine ve şekline döndüğünde ocağın altını kapatıp dinlendirmeye alabilirsiniz.
– Sonrasında istediğiniz yemeği tatlandırmak için bu soğanları kullanabilirsiniz. Sterilize edilmiş bir kavanozda, ağzı kapalı bir şekilde ve sıcakken doldurulduğunda 3 ay kadar dayanıyor. Buzdolabında ise 6 ay kadar.

Notlar:
1. Beyaz ya da mor değil, bildiğimiz kızıl renkte soğan kullandım. Beyaz soğan kullanırsanız daha az yoğun, mor soğan kullanırsanız daha şekerimsi tatlara sahip bir karamelize soğan elde etmiş olacaksınız.
2. Tencerenizin altının kalın olması çok önemli. Altı ince tencerelerde ne olursa olsun soğanın dibinin tutma ihtimali var. O sebepten arada kontrol amaçlı dibi tutmaması için soğanı karıştırmanızı önereceğim.

Bunu paylaş;

Bir cevap yazın